Wojskowe buty militarne długo były zarezerwowane dla męskiej szafy. Teraz te podziały znikają, a na blogach można podziwiać też zmysłowe, codzienne czy sportowe stylizacje oparte na takim obuwiu.

Buty militarne wojskowe muszą być przede wszystkim bardzo wygodne, bo żołnierze często pokonują w nich kilkanaście kilometrów dziennie. Poza tym mają być praktyczne, bo w wojsku nie ma czasu na poprawianie odstających szlufek czy rozwiązanych sznurowadeł. Do tego powinny chronić stopę przed wilgocią, zapobiegać nadmiernemu poceniu się i chronić kostkę przed zwichnięciami, które są częste podczas intensywnych biegów w terenie.

Nic dziwnego, że tak praktyczne obuwie w końcu trafiło do „cywilnej” szafy. W modzie pojawiły się najpierw ciężkie buty połączone z szerokimi spodniami wojskowymi – tak nosili się często punkowcy czy pierwsi nowojorscy raperzy. W Polsce „glany” czy Marnensy inspirowane wojskowymi krojami były synonimem buntu i chętnie wybierali je przedstawiciele różnych subkultur. Dziś jednak mogą po nie sięgać również fanki mody nie związane z żadną sceną muzyczną.

Ponadczasowy model

Botki militarne to zwykle skórzane obuwie sięgające za kostkę, sznurowane na całej długości i wyposażone w grubą podeszwę. Najczęściej można spotkać takie obuwie w kolorze czarnym i brązowym, bo to te barwy są najbardziej praktyczne – nie brudzą się i pasują do różnorodnych ubrań. Hitem ostatnich miesięcy było kontrastowe połączenie – zwiewne sukienki w łączkę połączone z takimi ciężkimi butami. Można też nosić je tradycyjnie – z dżinsami lub innymi sportowymi spodniami i dresową bluzą, lub tak jak często robią to tancerki stylu hip hop czy dancehall – z krótkimi szortami. Takie buty świetnie nadają się do chodzenia po mieście, uprawiania sportów, a także na wypady za miasto. Nie trzeba obawiać się w nich kontuzji. Latem mogą jednak być trochę za ciężkie. Jeśli tak jest, można zastąpić je w czasie ciepłych miesięcy innymi modelami nawiązującymi do sztuki wojennej.

Inne rodzaje

W sklepach nie brak też innych wersji wojskowego obuwia. Popularne są niebezpośrednie odniesienia do tego stylu w kolorze, zamiast w fasonie. Takie buty są często w barwie khaki przypominającej wojskowy mundur lub pokrywa je wzór moro znany ze sprzętu wykorzystywanego w wojsku. Można spotkać w sklepach zarówno wysokie buty tego typu, jak i botki na obcasie czy szpilki. Czasem ozdabiają je wojskowe emblematy – gwiazdki czy atrapy orderów i odznaczeń. Khaki i moro to dość trudne motywy. Warto uzupełnić je ubraniami w kolorach piaskowych i ciemnozielonych. Dobrze będą wyglądać z kombinezonem nawiązującym do tych wojskowych. Poza tym mogą je uzupełnić szare rajstopy i jasne jeansy.

Jeśli chcesz wykorzystać wojskowe buty w stylizacji, możesz też sięgnąć po męskie obuwie tego typu. Oryginalne kupisz w sklepie militarnym i surwiwalowym lub znajdziesz w szafie chłopaka lub brata. Możesz też sięgnąć po nieco lżejszą i bardziej dostosowaną do codziennych warunków wersję. Buty inspirowane oryginałem oferuje wiele sklepów, zarówno sieciowych, jak i mniejszych butików. Aby wyglądać w nich kobieco, warto zderzyć je z dopasowanymi fasonami i lżejszą kolorystyką. To wysokie obuwie można też uzupełnić kolorowymi sznurówkami, co nada im lekkości. Obecnie można kupić szerokie sznurowadła w kwiaty czy barwę tęczy, które na pewno urozmaicą obuwie.

Co warto wiedzieć o nożu wojskowym?